ZDRAVI-NEMOC.CZ - ZDRAVÍ, NEMOCI, HUBNUTÍ, BYLINKY

ostropestřec mariánský

Jedná se o jednoletou nebo dvouletou domácí bylinou z čeledi hvězdnicovité (Asteraceae) dorůstající 30 – 200 cm. Známý také jako stříbrný bodlák, strakáč, bílý trn, ostrolist, podstřel, volčec, kardus mariánský nebo kristova koruna. Rod Silybum zahrnuje 2 druhy, které jsou původní ve Středozemí, v severozápadní Africe a v Malé a Přední Asii. Pokud je to dvouletá bylina, pučí na jaře trsy bodlinatých listů s bílými žilkami. Koncem června se na dlouhých lodyhách objevují purpurově červené květy. Sklízí se na konci léta. Její nejvíce využívanou složkou je flavonolignan Silymarin, což je směs silybinu, silydioninu a silikristinu. Díky tomu, že se Silymarin špatně vyluhuje do vody, je mnohem efektivnější užívat přípravky se  standardizovaným obsahem.

 Ostropestřec proti rakovině

Podle nejnovějších studií ostropestřec zabraňuje vrůstání cév do nádorové tkáně, čímž si nádor obstarává výživu z napadeného organismu. Není tedy lepší bylinka  než právě ostropestřec v prevenci rakoviny.

Ostropestřes mariánský - nejlepší regenerace jater

Je progázáno, že ostropestřec dokáže regenerovat poškozená játra, například po alkoholovém excesu či jiném působení škodlivin. Dokázal to nejen čas, protože ostropestřec se užívá již po staletí, ale i věděcké sudie, viz níže.

Ostropestřec snižeuje vysoký krevní tlak

Díky odbourávání regeneraci jater a tím zlepšení jejch funkce může ostropestřec snižovat krevní tlak , který je zvýšen právě kumulací zejména odpadních produktů organismu, které na sebe váží vodu. To pak způsobí zvýšení krevního tlaku, neboli arteriální hypertenzi, tichého zabijáka.

Léčivé účinky ostropestřce mariánského

Léčivou složkou ostropestřece mariánského jsou flavonolignany silybin, silydianin a silychristin (silycristin, silykristin), souhrně označované jako silymarin. Tyto látky se váží na membrány jaterních buněk a zabraňují tak vniknutí toxických látek do jaterní tkáně. Vedle toho i podporují regeneraci poškozených jaterních buněk, posilují imunitní systém a působí jako dosti silné antioxidanty.

Složení plodů ostropestřece

 • bílkoviny (asi 27 %)
 • jedlý olej (okolo 30 %) složený z kyseliny linolové, olejové a nenasycených mastných   kyselin
 • biogenní aminy tyramin a histamin
 • aminokyseliny
 • cukry
 • kvercetin,
 • dehydroflavonol taxibolin
 • vitamin E v množství asi 500 až 800 mg/kg.

Ostropestřec mariánský lze užívat jak zevně, tak vnitřně a pomáhá léčit následující choroby

 • Onemocnění jater – hepatoprotektivní a regenerační účinek na jaterní tkáň
 • Zvyšuje vylučování žluči
 • Zbavuje tělo nahromaděných toxinů
 • Infekční mononukleóza
 • Záněty žlučníku – hepatitida
 • Žloutenky
 • Bakteriální onemocnění jater
 • Steatóza a cirhóza  jater
 • Otravy z léků
 • Otravy hub
 • Otravy těžkými kovy
 • Následky chemoterapie
 • Ulcerozní kolitida
 • Hojení zlomenin
 • Toxické poškození ledvin
 • Poruchy trávení
 • Posiluje imunitní systém
 • Silný antioxidant
 • Nemoci cév
 • Hemoroidy
 • Žlučníkové kameny
 • Žlučníková kolika
 • Křečové žíly
 • Onemocnení  dvanáctníku a slinivky
 • Poškození jater alkoholem
 • Chrání před poškozením DNA

Nejedná se však o zázračný všelék, který vás po spolknutí jedné pilulky zbaví všech vašich potíží. Pokud chceme, aby ostropestřec efektivně účinkoval, je potřeba přípravky z něj brát pravidelně každý den, minimálně po dobu několika týdnů či měsíců, jednotlivé kúry by se měly opakovat třeba 2-3 krát do roka.

Ostropestřec při onemocnění žlučníku a žlučových cest

Správná funkce jater zajišťuje optimální složení a tvorbu žluči, což snižuje výskyt žlučových kamenů. Ty mohou zapříčinit žlučníkové kameny, záněty žlučníku či žlučových cest a v neposlední řadě i zánět slinivky břišní, což může být smrtelné onemocnění.

Ostropestřec marianský proti akné a ekzémům

Mnoho kožních chorob jsou pří spjaty s nesprávnou funkcí jater. Užíváním ostropestřece a regenerací jater spolu s odbouráváním škodlivin z vašeho těla snížíte výskyt akné a ekzémů.

Historie využívání byliny ostropestřec mariánský

Počátky využívání ostropestřece mariánského sahají hluboko do minulosti. Zlatou érou v jeho využívání pro léčebné účely bylo 16. století. Tehdejší felčaři a předchůdci dnešních lékařů v těchto temných časech medicíny používali jeho extraktů na víceméně veškeré potíže spojené s břišní dutinou a stala se z něj standardní součást likérů a tinktur používaných na léčbu potíží souvisejících s játry.

V následujících staletích upadl ostropestřec mariánský poněkud do zapomnění  a renesanci zaznamenává teprve v poslední době, kdy se opět díky svým vynikajícím vlastnostem dostal na výsluní zájmu lékařské veřejnosti i nemocných. Právě jeho semena jsou totiž význačným zdrojem látky silymarin, která je nejdůležitějším a nejúčinnějším rostlinným lékem jaterních problémů. Dnes se kromě semen samotných užívájí čaje, oleje, tinktury, masti, tablety a kapsle.

Ostropestřec mariánský olej

Také olej z ostropeřce je léčivým produktem, a to díky chlorofylu, karotenům, tokoferolům a komplexu polynenasycených mastných kyselin.  Olej lze skladovat v lednici jen po dobu jeho trvanlivosti, protože žluklý se pro tělo stává více zátěží než léčivou látkou.

Ostropestřec mariánský tablety

Tablety jsou vhodné při léčbě jaterních onemocnění, hepatitidě či při snižování cholesterolu. Podporují zvýšené vylučování žluči a působí proti křečím. Jednou až dvakrát denně se užívá jedna tobolka, a to po jídle. Nesmí se přesáhnout doporučené denní dávkování.

Ostropestřec mariánský čaj

Čaj je vhodný užívat při očistě jater a celkové detoxikaci těla, pomáhá i dobré funkci žlučníku a podporuje látkovou výměnu organismu. Pro přípravu čaje potřebujeme drcená semena ostropeřce mariánského, která tak zajistí správné vylouhování. Na jeden hrnek čaje použijeme jednu čajovou lžičku drcených semen, jež zalijeme čtvrt litrem vařící vody. Po dvaceti minutách scedíme semena a popíjíme čaj po ránu, půl hodiny před obědem či před spaním po malých doušcích. Léčivou čajovou kúru používáme po dobu několika týdnů.

Ostropestřec mariánský tinktura

Tinktura je díky značnému množství aktivních látek podávána jako podpůrný prostředek jaterní tkáně. Chrání před únavou a vyčerpáním a před oxidativním stresem. Je vhodná pro zlepšení produkce mateřského mléka. Užívá se třikrát denně po patnácti až třiceti kapkách a po čtyřtýdenním užívání se týden nepodává. Cyklus je možné opakovat. Není vhodný pro těhotné ženy, kojící matky a nedoporučuje se překračovat doporučené denní dávkování.

Ostropestřec mariánský pro zvířata

Ostropeřec mariánský nachází svou oblibu také ve veterinární medicíně, kde se izolovaný sylimarin (omezující záněty jater, používající se po terapii antibiotiky a antimykotiky zatěžujícími játra) stává součástí mnoha humánních léčiv i doplňků výživy určených k léčbě a podpory funkce jater, jakož i na celkovou detoxikaci těla. Proto lze ve zverimexech běžně najít přípravky určení pro psy a kočky. Lze jej užívat při onemocnění jater, otravě léky či chemikáliemi a potravinami.

Ostropestřec mariánský psy

Pro psy se užívají granule, které obsahují extrakt z ostropeřce mariánského. Ten pomáhá v detoxikaci těla, regeneraci poškozených jaterních buněk, snížení rizik poškození toxickými látkami vzniklými degradací jiných látek či přijímaných zvnějšku. Hlavními složkami je silybin, silydianin a silychristin čili silymarin komplex. Tyto látky nacházíme v upraveném plodu ostropeřce mariánského. Produkt je nevhodný pro březí či laktující feny nebo i pro štěňata v růstu. Z dlouhodobého hlediska nebyly zaznamenány vedlejší účinky spojené s poruchou příjmu potravy.

Ostropestřec mariánský drcený

Drcený plod ostropeřce je velmi účinný v podobě jemné mletého prášku, neboť tak obsahuje nejvíce účinné látky silymarin, jež je obsažen v tvrdé slupce byliny, a tak dochází k nejintenzivnější regeneraci jaterních buněk. Takto upravený ostropeřec jíme čtyřikrát denně po čtyřech gramech (malá čajová lžička), a to asi hodinu před jídlem. Utlučená semena pořádně rozžvýkejte kvůli lepšímu trávení a poté zapijte malou sklenicí vody. Dalším efektem tohoto způsobu konzumace ostropeřce mariánského je peeling stěn střev. V prvních deseti dnech kúry je vhodné zdvojnásobit dávku, aby se v játrech zintenzívněly regenerační procesy.

Ostropestřec mariánský pěstování

Bylinu je možno spatřit jak na pobřeží Atlanstského oceánu, ve Francii i Anglii, ale nově i ve vnitrozemí. Není těžké ji pěstovat. Má ráda hlinitou propustnou půdu, sluneční paprsky a závětrnou stranu. Není vhodné ji zasadit do kyselé půdy. Semena vyséváme od počátku dubna do hloubky asi dvaceti pěti milimetrů a po třech týdnech by měla vyklíčit. V červnu tato letnička purpurově vykvete a na konci léta sklízíme plody, které pak sklízíme a sušíme.

Sylimarin se nejvíce tvoří v semenech ostropestřece v září a říjnu při teplotách kolem 25°C, takže nejlepší a nejkvalitnější ostropestřec je z oblastí jako je středomoří.

Ostropestřec mariánský kapky

Kapky z ostropeřce mariánského jsou určeny jak k vnitřnímu, tak k zevnímu užití. Dávkování se může mírně lišit v závislosti na výrobci produktu, ale obecně platí, že se aplikuje dvacet kapek, a to dvakrát až třikrát za den. Zevně se rostliny užívá na hemeroidy či na léčbu křečových žil.

Ostropestřec mariánský semena

Semena rostliny mají mnoho vysýchavého oleje, který na vzduchu rychle žlukne. V semenu jsou tři procenta rozpustného silymarinu, jež je nejdůležitějším hepatoprotektorem a také léčivou látkou. Společně s olejem příznivě působí na játra, ale farmaceuticky se užívá jenom silymarin. V semenu je několikanásobně nenasycených mastných kyselin, hlavně pak kyselina linolová, ze které si tělo syntetizuje nenasycené mastné kyselininy a také látky důležité pro imunitní systém a metabolismus tuků.

Při každém jídle by se mělo rozkousat dvacet až šedesát semen (včetně slupek, které účinné čistí sliznice). Při problémech se zánětem žaludku, dvanáctníku či střev se užívání semen ostropeřce nedoporučuje, protože stírají i ochranný hlen.

Ostropestřec mariánský - předávkování

Předávkování ostropeřcem není známo díky výjimečně nízké toxicitě, a tudíž ho lze užívat dlouhodobě (za předpokladu, že dodržujeme doporučené dávkování). Flavonolignany podstupují cirkulaci krevního oběhu mezi střevem a játry, a tak jsou účinnými antioxidanty působící na membránu buněk. Jen v ojedinělých případech se vyskytuje alergická reakce, průjem či žaludeční potíže.

Ostropestřec mariánský při kojení

Ostropeřec mariánský je nevhodné užívat v době gravidity, a to především v prvním trimestru. Nedoporučuje se užívat také kojícím ženám, jakož i dětem do pěti let a lidem po obstrukci žlučovodů.

Jak ostropestřec mariánský pomáhá? Fakta podložená vědeckými stuiemi

Silymarin má výrazný antioxidační efekt na paraquatem indukovaný lidský adenokarcinom plic (1). Ze studie Korejských vědců vyplývá, že Silymarin výrazně snižuje tkáňovou toxicitu paraqatu na lidský organismus. Paraquat je neselektivní herbicidu používaný jako chemický postřik pro ničení plevele. Hojně se používá při pěstování sóji, kukuřice a rýže. Jedná se o velmi jedovatou látkou, kterou do sebe lidský organismus dostává stravou a vdechováním. Paraquat ve vyšších dávkách způsobuje poškození plic, jater, srdce, ledvin a negativně ovlivňuje rozmnožování a může způsobit též rakovinu plic. Dále se tato účinná látka Ostropestřece mariánského  testuje při léčbě kolorektální karcinomu (2) a leukemie (3). Z jiné studuje iránských vědců z Teheránu vyplývá, že ostropestřec mariánský může být použit při léčbě ulcerosní kolitidy (4.) Ostropestřec mariánský dále pomáhá při léčbě nealkoholické steatosy jater (5). Jiní Korejští vědci prokázali pozitivní efekt silymarinu při pokusu na myších, konkrétně při hojení zlomenin (6). Podle další studie španělských vědců se může ostropestřec mariánský uplatnit i v léčbě smrtelné choroby AIDS způsobené HIV virem (7.) Jiní lékaři z Indie poukazují na pozitivní vliv ostropestřece mariánského při oxidativním stresu způsobeným alkoholem (8.) stejně tak na blahodárný vliv ostropestřece mariánského při léčbě chorob způsobených alkoholem poukazují vědci z Ruska (9). Dále bylo prokázáno, že ostropestřec mariánský významně chrání ledviny před toxickými látkami jako je Acetaminophen, Aminoglycosidy, Vincristin, Doxorubicin, Cyclosporine, což jsou látky používané při chemoterapii onkologických pacientů (10). Stejně tak i kanadští vědci ve svém článku poukazují na hepatoprotektivní účinek silymarinu (11).

Ostropestřec mariánský kontraindikace

Neužívejte ostropestřec mariánský, užíváte-li některý z těchto léků

 • Antipsychotika - zahrnuje butyrofenony (například haloperidol) a fenothiaziny (např. chlorpromazin, flufenazin, a promethazin) , dogmatil atd. (antipsychotika jsou látky, které mají při dlouhodobém podávání schopnost potlačovat psychotické symptomy u schizofrenie, schizoafektivních psychóz a manické fáze maniodepresivní psychózy.

 • Fenytoin (Dilantin) - záchvaty

 • Halotan - léky používané při celkové anestezii

 • Antikoncepční pilulky nebo hormonální substituční terapie

 • Léky na alergie - například fexofenadinu (Allegra)

 • Léky na vysoký cholesterol - včetně statinů, jako je lovastatin (Altocor, Mevacor)

 • Antianxieční léky - včetně alprazolamu (Xanax), diazepam (Valium) a lorazepam (Ativan)

 • Antiagregační a antikoagulační léky (léky na ředění krve) - včetně klopidogrel (Plavix) a warfarin (Coumadin)

 • Některé léky na rakovinu.

Kde se dá ostropestřec mariánský koupit?

Ostropestřec mariánský doporučujeme kupovat pouze v ověřených obchodech s bohatou historií a profesionálním přístupem. Takový je internetový obchod s mnoha informacemi o ostropestřeci Vášbylinkář.cz

Autor: Magazín o zdraví, nemocech, hubnutí, dietě, bylinkách a diskuzní forum


Publikováno: Od Kuba #767
Avatar uživatele Kuba
Ostropestřec mariánský
Ostropestřec mariánský je léčivou bylinou, která pomáhá při léčení a regeneraci jater, na které působí blahodárnými účinky. Tato rostlina může být buď jednoletá, nebo dvouletá a sklízí se koncem letního období, když se na této bylině vyvinou plody.
V České republice pouze jako plevel
Rostlina má různou výšku, ovšem ve většině případů dosahuje rozsahu mezi 60 až 150 centimetry. Když končí červen, objeví se na ní purpurová a červená květenství, z nichž se následně vyvinou plody, které jsou určeny k obrání a následnému použití. Typické je pro tuto bylinu také to, že jsou na ní bodlinaté listy, které následný sběr plodů poměrně ztěžují.
Ostropestřec je původem ze Středomoří, a proto je jasné, že mu vyhovuje horko a půda s velkým množstvím stavebního materiálu. Najdeme jej hojně růst také například na Kanárských ostrovech či v Malé a Jihozápadní Asii. Tuto bylinu můžeme vidět i ve středoevropské oblasti, včetně České republiky, kde roste jako plevel.
Ostropestřec mariánský pomáhá při léčbě jater
A k čemu se tato bylina s léčivými účinky vlastně používá? Jak už jsme zmiňovali na začátku, tak má velice blahodárný vliv na játra, k jejichž léčbě pomáhá a je možné jí využít i jako prevenci proti ztučnění jater. Je dobré z ní tedy louhovat například čaj, u čehož je hlavní, aby byly plody pořádně roztlučené. Neboť jen tak se při louhování čaje uvolní léčivé látky, které obsahuje.
Samozřejmě jsou i jiné orgány, kterým Ostropestřec mariánský pomáhá. Jedná se například o problémy se žlučníkem, konkrétně se žlučovými kameny. Každopádně čaj s touto vylouhovanou bylinou je dobré pít i při onemocnění typu mononukleózy, žloutenky, bakteriálního onemocnění jater či při jejich tvrdnutí nebo po otravě z léků a v mnoha dalších případech.
Publikováno: Od FRANTA #840
Avatar uživatele FRANTA
dobrý den,
proč není vhodný ostropestřec pro osoby s vysokým krevním tlakem?
jaké negatívní účinky to může mít?
děkuji za odpověď
Publikováno: Od admin #841
Avatar uživatele admin
Ono to není úplně přesně známo jak, ale podle některých studií ostropestřec mariánský negativně ovlivňuje vysoký krevní tlak....ne že by jej přímo způsoboval, ale pravděpodobně existuje skupina lidí, u kterých může působit nepříznivě...tato skupina lidí ale zatím přesně definovaná není. Nicméně bych se užívání ostropestřece neobával...
Publikováno: Od manufaktura #943
Avatar uživatele manufaktura
Ostropeřec mariánský mi připadá trochu jako ženšen, prototože je to opravdu všelék, nejvíc si na něm cením, že má mnoho antioxidačních látek a bojuje s nemocemi jater. Je fajn, že se dá koupit na tolik dobrých způsobů, jako jsou extrakty, masti, ale i rostina samotná.
Publikováno: Od kiki #1215
Avatar uživatele kiki
Já vždycky pár semínek ostropestřece do zeleninových salátů
Publikováno: Od Schwabka #1434
Avatar uživatele Schwabka
Děkuji za zajímavý článek. Zajímalo by mě, jak intenzivně působí ostropestřec proti uvedeným chorobám - jestli na něco méně a na něco více, nebo jestli je to uvedeno sestupně či vzestupně. Třeba na posílení imunity je dobrá i echinacea - a teď co si vybrat ?
Publikováno: Od Schwabka #1435
Avatar uživatele Schwabka
Paraquat je neselektivní herbicidu používaný jako chemický postřik pro ničení plevele. Hojně se používá při pěstování sóji, kukuřice a rýže. Jedná se o velmi jedovatou látkou, kterou do sebe lidský organismus dostává stravou a vdechováním. Paraquat ve vyšších dávkách způsobuje poškození plic, jater, srdce, ledvin a negativně ovlivňuje rozmnožování a může způsobit též rakovinu plic.
To je vážně výborné, tak tady to máme, jedovatými, nebezpečnými postřiky se hnojí sója, kukuřice a rýže. Nemělo by se tohle zakázat?
Publikováno: Od manufaktura #1444
Avatar uživatele manufaktura
To je opravdu kontraproduktivní, tak sice pomůže zemědělcům s plevelem, zato spotřebitelům, kteří v rámci toho, aby podpořili své zdraví a imunitu konzumují zeleninu, ničí jejich zdraví. A nejen jeden orgán, ale napdá játra, srdce, ledviny a plíce a také snad rakovinu plic, to je neuvěřitelné.
Publikováno: Od manufaktura #1445
Avatar uživatele manufaktura
Oni se raději sichrují, že může negativně působit na lidi, kteří mají vysoký tlak, to je asi stejné jako když je na potravinových výrobcích uvedeno, že může obsahovat stopy ořechů a mléka - jsou to alergeny - takže se tak jistí, že kdyby náhodou tomu tak bylo, tak že na to riziko upozorňovali, že?
Publikováno: Od manufaktura #1446
Avatar uživatele manufaktura
To musím doporučit mamince, která trpí na žlučník, i když už jej má dávno odoperovaný. Ten čaj je opravdu dobrá věc, nevěděla jsem, že plody musí být dobe roztlučené, aby se z něj uvolnily účinné látky. Od kdy se může pít na žloutenku? Malé miminka ji mají často po narození, bylo by fajn, kdyby se jí mohly zbavit pitím této bylinky.
Publikováno: Od marjenka #2156
Avatar uživatele marjenka
Je neuvěřitelné, na co všecko ostropeřec mariánský pomáhá, byla jsem překvapená, že je dokonce brany jako prevence rakoviny, kvůli tomu zbraňování vrůstání cév do nádoru.
Publikováno: Od marjenka #2157
Avatar uživatele marjenka
manufaktura napsal:
To musím doporučit mamince, která trpí na žlučník, i když už jej má dávno odoperovaný. Ten čaj je opravdu dobrá věc, nevěděla jsem, že plody musí být dobe roztlučené, aby se z něj uvolnily účinné látky. Od kdy se může pít na žloutenku? Malé miminka ji mají často po narození, bylo by fajn, kdyby se jí mohly zbavit pitím této bylinky.
Tak to mě taky zajímá, taky mě trpí žlučník, který už nemám, musím ten čaj vyzkoušet, takže se má dobře roztlouct, jo? Dobře, ostropeřec u nás celkem dost roste na poli, takže bych to zrovna vyzkoušela.
Publikováno: Od marjenka #2158
Avatar uživatele marjenka
Schwabka napsal:
Paraquat je neselektivní herbicidu používaný jako chemický postřik pro ničení plevele. Hojně se používá při pěstování sóji, kukuřice a rýže. Jedná se o velmi jedovatou látkou, kterou do sebe lidský organismus dostává stravou a vdechováním. Paraquat ve vyšších dávkách způsobuje poškození plic, jater, srdce, ledvin a negativně ovlivňuje rozmnožování a může způsobit též rakovinu plic.
To je vážně výborné, tak tady to máme, jedovatými, nebezpečnými postřiky se hnojí sója, kukuřice a rýže. Nemělo by se tohle zakázat?

No jasně, že by se to mělo zakázat, protože se to dostane do těla spoelčně s jídlem, ale to by zas nebyly takové výdaje, takže se to asi nezakáže. Ale je to škoda, protože si tak paradoxně ubližujeme, než abysme do těla dostali nějaké prospěšné látky.
Publikováno: Od marjenka #2159
Avatar uživatele marjenka
kiki napsal:
Já vždycky pár semínek ostropestřece do zeleninových salátů

A je to nějak chuťově poznat, že jsou tam ty semínka, nebo to vůbec s chutí nic nedělá? A do jakých salátů to dáváš - do zeleninových, nebo i do těstovinových a jiných? To jsem ještě neslyšela, že by se semínka dávaly do salátů.
Publikováno: Od marjenka #2160
Avatar uživatele marjenka
admin napsal:
Ono to není úplně přesně známo jak, ale podle některých studií ostropestřec mariánský negativně ovlivňuje vysoký krevní tlak....ne že by jej přímo způsoboval, ale pravděpodobně existuje skupina lidí, u kterých může působit nepříznivě...tato skupina lidí ale zatím přesně definovaná není. Nicméně bych se užívání ostropestřece neobával...

Taky bych si myslela, že to nebude žádnáhrůza, že by zkrátka mohl něco způsobovat, ale že asi ani nic moc velkého způsobovat nebude, takže je to jenom takové varování, kdyby něco se náhodou stalo, tak aby to bylo vyhlášené.
Publikováno: Od Schwabka #2255
Avatar uživatele Schwabka
manufaktura napsal:
To musím doporučit mamince, která trpí na žlučník, i když už jej má dávno odoperovaný. Ten čaj je opravdu dobrá věc, nevěděla jsem, že plody musí být dobe roztlučené, aby se z něj uvolnily účinné látky. Od kdy se může pít na žloutenku? Malé miminka ji mají často po narození, bylo by fajn, kdyby se jí mohly zbavit pitím této bylinky.
Já myslím, že ta novorozenecká žloutenka je úplně něco jiného než klasická žloutenka, ne? Ta tak nějak odezní sama. A jestli by ta bylina byla dobrá pro novorozence, to bych snad raději neriskovala.
Publikováno: Od manufaktura #2453
Avatar uživatele manufaktura
Schwabka napsal:
manufaktura napsal:
To musím doporučit mamince, která trpí na žlučník, i když už jej má dávno odoperovaný. Ten čaj je opravdu dobrá věc, nevěděla jsem, že plody musí být dobe roztlučené, aby se z něj uvolnily účinné látky. Od kdy se může pít na žloutenku? Malé miminka ji mají často po narození, bylo by fajn, kdyby se jí mohly zbavit pitím této bylinky.
Já myslím, že ta novorozenecká žloutenka je úplně něco jiného než klasická žloutenka, ne? Ta tak nějak odezní sama. A jestli by ta bylina byla dobrá pro novorozence, to bych snad raději neriskovala.

Ano, novorozenecké žloutence pomáhá, když jsou děti vystaveny sluníčku. Ale některé děti ji mají moc silnou, takže by nějaká podpůrná léčba byla určitě vhodná. To by museli určit lékaři, jestli je vhodná, nebo není.
Publikováno: Od Schwabka #2927
Avatar uživatele Schwabka
Hezky jsem si početla :) Ostropestřec jsem dostala od Jéžíška (ten je ale nápaditý, že?), takže je na čase začít ho užívat, aby mi neprošla doba trvanlivosti nebo tak něco. Mám ho ve formě granulovaných plodů, tak snad to bude taky účinkovat.
Publikováno: Od fifi #4300
Avatar uživatele fifi
Nejlepší je nic ostropestřec nepřevařovat, takže čaji bych se vyhnula. Ale i některé tablety a kapsle jsou připravované teplně, takže jejich účinek klesá.Nejlepsí jsou semínka...
Publikováno: Od Beata1 #4451
Avatar uživatele Beata1
Myslíte si opravdu, že se ostropestřec nedá pěstovat i u nás? Vždyť je to vlastně plevel
Publikováno: Od Helena #4484
Avatar uživatele Helena
Já myslí, že by u nás pěstovat šel, jen by měl méně účinných látek. To by mi asi nevadilo, ale měla bych strach, že mi "zaplevelí" zahradu.... ikdyž je ostropestřec krásný, je krásný jen chvíli a po zbytek roku?
Publikováno: Od Roura #4767
Avatar uživatele Roura
Může se užívat ostropestřec na warfarin?
Publikováno: Od admin #4768
Avatar uživatele admin
Není žádná studie, která by jasně na tuto otázku odpověděla a když je, tak ta studie není dostatečně validní, ale obecný uzus je takový, že ne....Ovlivňuje totiž metabolismus vitamínu K, na kterém je varfarin závislý
Publikováno: Od kajka5 #5483
Avatar uživatele kajka5
Díky za velmi obšírný článek o ostropestřci! Po jeho přečtení mám ještě lepší pocit, že ho užívám :) Beru tedy trapně tablety, ale nevidím na tom zase tak nic špatného. Hlavně, že je tam dost účinné látky.