Domácí mazlíčci a jejich vliv na naše zdraví a pohodu

Mnoho z nás má doma čtyřnohého kamaráda, na kterého nedáme dopustit a považujeme ho i za člena rodiny. Jsme ochotni za něj utratit velké částky a strávit s ním spoustu času. Je tento čas strávený s naším čtyřnohým mazlíčkem i prospěšný s ohledem na zdraví, pohodu či spánek?

Psí oči

Kdo by to neznal, když se na nás pejsek podívá tím smutným, roztomilým pohledem, za který jsme ochotni mu dát i ten piškot, který jsme mu před tím odepírali. Co se to s námi děje, že nás tento „kukuč“ tak okouzlí? Když se vědci snažili na tuto otázku odpovědět, inspirovali se u matek s dětmi. Je totiž zjištěno, že když se matka dívá do očí svého dítěte zvedá se u ní hladina hormonu zvaný oxytocin (tzv. hormon lásky, který zvyšuje pohodu, empatii a zabraňuje úzkostem) zároveň se ale zvyšuje hladina oxytocinu i u dítěte a tím vzniká jakási smyčka která trvá po dobu pohledu mezi matkou a dítětem.

Vědci se tedy zaměřili na hladinu tohoto hormonu i u pánů a jejich mazlíčků při jejich hře. Po dobu třiceti minut nechali výzkumníci majitele a jejich psi ať si libovolně společně hrají, což samozřejmě zahrnovalo i oční kontakt, ale také povídání si s pejskem apod. Po těchto třiceti minutách byla zjišťována hladina oxytocinu v těle pejsků i jejich majitelů. Výsledky byly velice překvapivé.

U pejsků se během těchto třiceti minut zvedla hladina oxytocinu o 130 % a u jejich páníčků to bylo dokonce o 300%. Důležitým faktorem ovšem bylo to, že se navzájem dívali do očí. Naši zvířecí miláčci nám tedy svým krásným „kukučem“ pomáhají k větší pohodě a spokojenosti, neboť zvýšením hladiny tohoto hormonu posilujeme svou obranu proti úzkostem a samozřejmě například i stresu, kterého je všude kolem nás plno.

Není na světě lepšího psychiatra, než je štěně olizující vám obličej.“
Ben Williams

Vliv na spánek

Pravděpodobně jedním z více diskutovaných témat je vliv domácího mazlíčka na spánek. Existují samozřejmě negativa i pozitiva, které přináší domácí mazlíček poblíž spícího páníčka. Především pro osamělejší jedince je přítomnost čtyřnohého kamaráda přínosná, neboť jim přináší větší pocit bezpečí, dělá jim společnost a tím pádem nemají tak velký pocit osamění a mohou si více a v klidu odpočinout. Dle výzkumu na toto téma považuje domácí mazlíčky během spánku za rušivé 20% majitelů a 41% je za rušivé nepovažuje a naopak někteří z nich (kteří jsou většinou více osamělí) je považují za přínosné.

Děti a psi

Pozitivní účinky domácích mazlíčků můžeme pozorovat samozřejmě nejen u dospělých, ale také (a možná především) u dětí. Vždyť jen pouhým sledováním interakcí dětí a psů je jasné, že děti se hraním s pejsky učí mnoho důležitého a užitečného do praktického života, ať už se jedná o komunikaci, starostlivost či ohleduplnost. Zároveň se děti hraním s pejsky stávají sebevědomějšími a spokojenějšími. U některých dětí mohou pomáhat prolomit bariéry v komunikaci, pokud se ostýchají mluvit s ostatními lidmi a některé studie potvrzují, že pes v domácnosti zlepšuje zdraví dítěte, neboť díky častějšímu pohybu je vyvíjena větší fyzická aktivita a tím pádem se zabraňuje vzniku obezity. Vědci dokonce potvrdili, že pejsci mohou hrát velkou roli při prevenci proti úzkostem.

Ve velké studii, která zahrnovala 643 dětí sledovali výzkumníci rodiny s dětmi, které mají či nemají psa. Zjistili, že děti, které žijí s domácím mazlíčkem, méně často vykazovaly symptomy úzkosti. Konkrétně tedy pouze 12% dětí s pejsky vykazovalo symptomy úzkosti oproti 21% dětí bez domácích mazlíčků. Můžeme tedy říci, že pejsci jsou našim dětem jistě užiteční.

Autor: Magazín o zdraví, nemocech, hubnutí, dietě, bylinkách a diskuzní forum

Čaje