Většina lidí může znát guaranu například jako součást povzbuzujících nápojů, ovšem jako bylina je pro mnohé zcela neznámá. Guarana v menší míře pozitivně ovlivňuje mysl a udržuje organismus v bdělém stavu. Mimo to jí člověk ocení i v případě, že je stále ve stresu a hromadí v těle škodliviny. Guarana, jakožto léčivý výtažek z rostliny, napomáhá pročistit tělo a detoxikovat ho od nastřádaných zplodin. Spaluje také tuky, takže se uplatní i nepřímo na podílu tukových zásob. V Jižní Americe se tato rostlina pěstuje podobně jako u nás chmel.

Povzbuzuje jako kofein

Guarana, jak je o ní všeobecně známo, povzbuzuje a zvyšuje výkonnost, zároveň potlačuje pocit hladu. Jsou lidé, kterým vyhovuje a v určitých dávkách jim skutečně pomáhá jako životabudič. Odstraňuje únavu a nabuzuje k lepší soustředěnosti nebo chuti cvičit. Jejím podílem jsou i látky, jež se vyskytují v čaji, např. teobromin a teofilin. Mimo jiné je také zdrojem vitamínu B a C.

Vlastnosti guarany

Guarana dodává tělu energii v podobě kofeinu a látek, které jsou rovněž v čaji, ale zároveň brání ukládání cholesterolu v cévách. Revitalizuje organismus a uplatňuje se při rekonvalescenci jako mocný nástroj po dlouhodobých nemocech k rychlejšímu zotavení. Podporuje srdce, cévy i mozek k činnosti. Staří Indiáni jí používali jako rostlinu proti průjmu a úplavici.

Pokud chcete guaranu užívat, poraďte se o tom předem s vaším lékařem. Stejně jako káva stimuluje centrální nervový systém a zrychluje sílu srdeční činnosti. Tabu je pro kardiaky, u kterých může guarana vyvolat zvýšenou vnímavost ke tlukotu vlastního srdce, neklid, nervozitu a další potíže v souvislosti se zvýšením krevního tlaku. Jedná se o povzbuzující látku, která se ve zvýšené míře projevuje nevolností, častějším močením, bolestí hlavy, ale i křečemi, atd. Člověk by měl rozhodně dodržovat zvýšený pitný režim. Neměla by se užívat před spaním, vyvolává nespavost. Guarana se stala i oblíbenou variantou u řidičů vozidel.

Autor: Magazín o zdraví, nemocech, hubnutí, dietě, bylinkách a diskuzní forum

Čaje