Fytoterapie

Při léčbě psychických nemocí se uplatňuje mnoho různých postupů s větším či menším účinkem. Existují různé medicínské postupy, jak odstranit nemoc, jako je farmakoterapie (tedy využití klasických léků), ale také psychologické postupy, kdy se k léčbě poruch využívá skupinová či individuální terapie.

Dále existují i alternativnější postupy, jak problémy řešit či jim předcházet. Jsou lidé, kteří například nemají tak závažné problémy, které by vyžadovaly k léčbě léky a ti mohou volit jiné způsoby léčby, které lze využít i v domácím prostředí a většinou bez vedlejších účinků. Nejvíce tyto formy terapie pomáhají samozřejmě tam, kde člověk tyto formy léčby akceptuje a má v nich důvěru.

Často se také uplatňuje komplexnější přístup, kdy se k léčbě problému využije více možností a kombinuje se například farmakoterapie s psychoterapií a právě možnou fytoterapii.

Co to tedy fytoterapie je?

Fytoterapie je v podstatě odborný název pro to, co znaly už naše babičky. Jedná se o léčbu založenou na využití přípravků rostlinného původu. Název fytoterapie se totiž skládá ze dvou částí a to fyton, což znamená rostlina a therapia, což si můžeme přeložit jako léčení. Mnoho z vás možná zná některé účinky rostlinných látek a používá je jako samozřejmost. Pro jiné tento typ léčby může být novinkou a příjemnou alternativou pro odstranění svých problémů.

V dnešní době narůstá stále více počet osob, které trpí různými depresivními a úzkostnými poruchami. Spotřeba antidepresiv stále roste a to i přesto, že mohou mít nepříznivé účinky na naše tělo a zdraví. U mírnějších forem se tedy může vyplatit vsadit na staré známé bylinky našich babiček a pokusit se o samonápravu využitím rostlinných přípravků. K léčbě mírné deprese se například může využít extrakt z třezalky tečkované či z šafránu. Tyto rostlinky jsou známy právě svým dobrým účinkem při léčbách mírnějších forem depresí.

Při úzkostných stavech, které se mohou projevovat nespavostí a neustálým napětím se doporučuje například kozlík lékařský, mučenka pletní, levandule lékařská, meduňka lékařská či magnólie lékařská.

Provonět byt těmito rostlinkami vám tedy určitě neublíží a také je možné zakoupit právě různé extrakty z těchto rostlin, například ve formě různých sirupů či čajů.

V neposlední řadě je vhodné zmínit také pozitivní účinek některých rostlin na kognitivní funkce. A to jak v případě již oslabených funkcí například při léčbě demence a poruch prokrvení (zde se doporučuje využít přípravků z jinanu dvojlaločného), tak i pokud chcete pouze posílit své kognitivní funkce v různě náročných situacích (v tomto případě je vhodné využít výtažků ze ženšenu pravého). Tyto posilující výtažky je možné opět zakoupit ve většině lékáren ve formě například různých tablet.

Je třeba upozornit, že i tyto přípravky však mohou mít vedlejší účinky a mohou být nevhodné pro různé typy lidí. Například pro těhotné, kojící, malé děti či osoby trpící epilepsií či alergií na některé z látek, které jsou obsažené v přípravku.

Autor: Magazín o zdraví, nemocech, hubnutí, dietě, bylinkách a diskuzní forum

Čaje