cirhóza jater

Jaterní cirhoza je jedno z nejčastějších a nejobávanějších onemocnění jater. Je chronické a postihuje celá játra. Jedná se o přestavbu parenchymatické tkáně, která může vést v nejhorším případě k odumírání buněk jater. U jater je postiženo cévní zásobení, což má za následek zvýšení tlaku, ale zároveň snížení metabolické činnosti. Játra přestávají plnit svou funkci, což je skutečně nebezpečné.

Alkoholismem k cirhóze jater

Nejčastější příčinou je právě onen osudný alkohol, který způsobuje lidově řečeno “tvrdnutí jater“. Nicméně nemusí to být jediný důvod, proč člověk onemocní cirhózou. Stává se tak i u jedinců, kteří abstinují, ale mohli v dřívějšku prodělat virovou hepatitidu, která se špatně vyléčila, nebo mají jiné onemocnění žlučových cest či metabolické poruchy. K městnání krve dochází v játrech i při pravostranném selhání srdce.

Příznaky a vyšetření

Příznaky jaterní cirhózy jsou velmi pestré. Mohou přijít i plíživě, člověk se hůře koncentruje, mění se mu nehty, žloutne kůže a řídne ochlupení. Je unavený, nemá chuť k jídlu a v oblasti břicha se mohou objevit pavoučkovité névy. Volná tekutina v dutině břišní už je komplikací, stejně jako krvácení z jícnových vředů. Člověk může upadnout do kómatu. Jakékoliv příznaky je třeba nenechávat náhodě a neprodleně navštívit lékaře.

Vyšetřovacích metod je u cirhózy jater celá řada, je to spíše sled laboratorních a přístrojových technik od běžného ultrazvuku a počítačové tomografie až po jaterní biopsii, kdy se odebírá kus tkáně.

Léčba cirhózy

Léčba je z velké části konzervativní, kdy se lékaři snaží pacientovi ulevit od nepříjemných příznaků. Takový člověk má zákaz pití alkoholu a musí držet dietu s přísným omezením tuku. Užívá léky, tzv. hepatoprotektiva, která chrání játra. Současně je důležité konzumovat dostatek vitamínů. Při zhoršení stavu je člověk hospitalizován a léčen infúzemi, pro odlehčení volné tekutiny v břiše je možné provést punkci. Sleduje se příjem a výdej tekutin, nastaví se optimální léčba k zachování minerálních a dalších hodnot v krvi. Z chirurgického hlediska se nabízí i transplantace jater. Vhodná je léčba bylinkami, například ostropestřec mariánský.

Autor: Magazín o zdraví, nemocech, hubnutí, dietě, bylinkách a diskuzní forum

Čaje