Trápí vás průjem? Poradíme vám, jak se ho zbavit

Pojmem průjem rozumíme časté vyprazdňování řídké stolice a jedná se o nejčastější obranný mechanismus lidského organismu. Vyvolaný bývá buď infekcí nebo třeba otravou z jídla. Jaké máme možnosti léčby a kdy bychom měli vyhledat lékaře?

Narušení pohybu střev, ať už jde o jeho zpomalení či zrychlení, nahromadění látek, které se vážou ve střevě, nadměrné vylučování solí či zanícení střevní sliznice. To jsou nejběžnější mechanismy, které vedou ke vzniku průjmu. Samotných příčin pak může být celá řada. Řídkou stolici mohou způsobit některé léky, především antibiotika, antacidy a diuretika stejně jako stres či nevhodný způsob stravování, alkohol, potravinové alergie a v horších případech onemocnění jako cukrovka a rakovina. Pokud každopádně průjem trvá déle než dva dny a doprovází ho teplota, silné křeče či krev ve stolici, rozhodně neotálejte a obraťte se na lékaře.

Domácí samoléčba

V případě mírnějších příznaků doporučujeme klidový režim s podáváním s dostatečného množství tekutin, o která průjmová onemocnění (http://www.hylak.cz/prujmova-onemocneni/) člověka připravují. Úbytek glukózy a soli nahradíte příjmem nápojů se solí a cukrem, které obsahují například rehydratační nápoje. Vhodné je popíjet i bylinkové odvary jako třeba malinový či zázvorový čaj. Naopak se vyhýbejte syceným nápojům, které by vám mohly spíše uškodit. Tekutiny, soli a minerály nám také dobře doplňuje kuřecí vývar.

Vyhněte se vláknině

Na nějakou dobu vyřaďte ze svého jídelníčku těžce stravitelné sacharidy, jako jsou celozrnné potraviny z pšeničné mouky. Problematické bývají i ovesné vločky, brambory a ovoce jako jablka, hrušky či švestky, které naopak mívají projímavé účinky. Obecně je na místě vyhýbat se vláknině, která podporuje zvýšený pohyb střev.

Zvolte vhodnou léčbu

Samotná léčba průjmu (http://www.hylak.cz/lecba-prujmu/) by měla být postavená i na užívání vhodných medikamentů jako například přípravku Hylak forte, který ve střevě omezuje růst škodlivých bakterií a obnovuje přirozenou rovnováhu střevní mikroflóry. To je nesmírně důležité především při užívání antibiotik, ale i cestách do exotických zemí. V těchto případech jej doporučujeme užívat preventivně. A v případě akutního průjmu se vám uleví velmi brzy po požití vhodné dávky. Prospěšné látky obsažené v přípravku v trávicím traktu totiž působí prakticky okamžitě.

Čaje