Jak správně pečovat o problematickou pleť s akné

Naše tělesné schránky jsou bohužel nastaveny tak, že zrovna ve věku, kdy se chceme líbit, hledáme si partnera, práci, chceme zapadnout do kolektivu, zářit na plese, „zdobí“ často hlavně naše obličeje pupínky, černé tečky a další „parády“. Kde se berou a jak s nimi zatočit? Pokusíme se najít odpověď.

Jak akné vzniká

Mastnou pleť s pupínky mají na svědomí rozbouřené hormony v období dospívání. V mírné nebo horší formě to pozná skoro každý. Problémy zhoršuje nevhodná strava, stres ve škole, nedostatečná péče o pleť, užívání léků, alkohol, drogy. Nepěkné vyrážky a jizvy narušují sebevědomí a mohou přivodit i psychické potíže. Akné se může vyskytnout i u novorozenců nebo u těhotných žen, vždy to souvisí s hormonální činností.

Kde a jak se akné projevuje

Nevzhledné projevy akné se objevují tam, kde je to nejvíc vidět – na obličeji (hlavně v T-zóně, což je brada, nos a čelo), na krku, ramenou, horní části hrudníku a na velké ploše zad. To, co postiženého trápí nejvíc, jsou černé nebo bílé tečky, červené zanícené pupínky, u někoho až bolestivé fialové kožní uzly a jizvy. Akné vzniká v chlupovém folikulu a s ním spojené mazové žláze, které mají společný vývod. Problémy s ucpáváním mazových žlázek způsobují:

  • zvýšená tvorba mazu vlivem mužských pohlavních hormonů (androgenů), v dospívání se zvyšují jejich hladiny
  • zvýšená produkce rohoviny, která ucpává vývod folikulů jako rohovinová „zátka“, maz a rohovina se hromadí za překážkou a vedou k rozšíření vývodů a vzniku nezánětlivých projevů akné – komedonů
  •  pomnožení bakterií – nadměrné množství mazu vytváří příznivé prostředí pro bakterie, které přispívají tvorbě komedonů a zánětů
  • zánět vzniká po prasknutí stěny folikulu, objeví se zrudnutí, otok a bolest

Jak proti akné bojovat

Už víme, co akné zhoršuje, tak se tomu snažte vyhnout. Strava je velmi důležitým faktorem, proto bychom jí měli věnovat zvýšenou pozornost. Je to velmi těžké jíst zeleninu, ovoce, ořechy a semínka, ryby, luštěniny? Zkuste to. Naopak by se měli mladí lidé vyhnout těm nápojům a jídlům, která jsou in a nabízí je nejvíc reklam (sladké nápoje, slané chipsy apod.) Další věc, kterou můžete proti pupínkům udělat, je zvednout se od počítače a jít ven, na čerstvý vzduch.

Důležitá je hygiena a správná péče

Obzvlášť v dospívání musíte o svou pleť starostlivě pečovat. Důkladné očištění vhodnými přípravky na problematickou pleť (pleťové mléko, pleťová voda, nebo mycí gel) a následně použít vhodný krém každé ráno, to samé večer. Dívky by měly dbát na perfektní odlíčení. Vyzkoušejte šetrnou přírodní kosmetiku bez chemických přísad. Pokud tato péče nestačí, jednou za týden až deset dní čistěte do hloubky, obličej si napařte, použijte peeling nebo pleťovou masku. Jednou za čas navštivte kosmetičku a nechte se ošetřit odborně. Závažné problémy pak svěřte do rukou lékařů.

 

 

 

Čaje