bylinky proti lupum

Lupy jsou nepříjemnou záležitostí. Jsou problémem estetickým, ale mohou za nimi stát i jiná závažnější onemocnění. V řadě případů jsou lupy spojené s psychickými potížemi. Jejich vznik je spojen s povrchem pokožky hlavy, která se začne nadměrně olupovat a tvořit suché nebo mastné šupinky.

Než si lidé koupí drahé přípravky se zinkem a kyselinou salicylovou, které jim mohou a nemusí pomoci, nejjednodušším řešením jsou bylinky. Jejich dezinfekční účinek má na pokožku hlavy příznivý vliv. Pojďme si říci, které to jsou.

Více o lupech zde.Více o lupech zde.

Kopřiva dvoudomá

Jedná se o žahavku z čeledi kopřivovitých, která roste do výšky až 1,5 metru. Její květy jsou bledě zelené, listy a lodyhy jsou porostlé žahavými chlupy. Nejčastěji roste v humusních půdách křovin, houštin a rumištích. Od června do října kvete, což je také ideální pro její sběr. Sbírají se listy, nať i zdřevnatělé spodní části.

Čerstvě nařezané listy kopřiv a kořene se smíchají zhruba se 3 lžícemi alkoholu a uzavřou se do sklenice s víčkem. Takto připravená tinktura se nechá odstát na slunci asi dva týdny. Následně se zcedí a rozředí 0,25 litrem vody. Připravená směs se pravidelně vmasíruje do pokožky hlavy.

kopriva

 

Bříza bradavičnatá

Lidově řečeno březa nebo také březina, je strom dorůstající do výšky 20 metrů. Bříza je typická svou bílo - šedočernou barvou kůry a má jehnědy. Najdete jí růst v listnatých a smíšených lesích či skalách. Sbírají se z ní mladé lepkavé či listové pupeny (duben - červen), dále i míza (únor - březen).

Před splachováním vlasů, je potřeba listy břízy nasušit, což se dělá tak, že nasbírají mladé listy bez jehněd a větviček. Mezi dobré rady a tipy patří zachovat jejich načechranost a nezapařit je. Suší se ve vrstvě asi 5 cm ve stínu. 5 lžic sušených listů se přelije 1 litrem vroucí vody, krátce se povaří a přecedí. Používá se i jako příměs do koupele.

briza

Vrba bílá

Charakteristickým znakem Vrby bílé je její tvarová proměnlivost. Lidově se jí také nazývá bělice nebo potočnice, čímž není nesnadné uhodnout, kde roste. Jejím místem jsou pobřežní houštiny, vlhké lesy, hráze a potoky. Sbírá se z ní kůra a to v době od dubna do května.

Oloupaná kůra loupákem se suší umělým teplem do 50 stupňů Celsia. Na koupel či oplach hlavy si připravte asi 80 gramů kůry na 1 litr vody a společně povařte asi 10 minut. 15 minut nechte odstát a přidejte do vodní lázně nebo si tím spláchněte hlavu.

vrba

Autor: Magazín o zdraví, nemocech, hubnutí, dietě, bylinkách a diskuzní forum

Čaje